Czym jest white label / white labeling?
White label co to jest?
W dużym skrócie white-labelling to prezentowanie produktów lub usług stworzonych przez niezależną firmę w ramach innej marki. Praktyka rozumiana pod tym pojęciem zaczęła gwałtownie zyskiwać na popularności w latach 90-tych dwudziestego wieku, rozszerzając nieco swoje znaczenie wraz z upływem czasu.
White – label definicja
Sam termin white-label pochodzi z lat 60-tych ubiegłego wieku. W tamtych czasach rozgłośnie radiowe były jedynymi narzędziami do promowania muzyki. Żeby odpowiednio przygotować grunt do sprzedaży nowego albumu, producenci często praktykowali dostarczanie pierwszych egzemplarzy płyt do rozgłośni, zanim jeszcze powstał projekt graficzny okładki. I tak właśnie charakterystyczna, anonimowa biel opakowań tych przedsprzedażowych egzemplarzy dała nazwę działaniu marketingowemu, o którym dzisiaj mowa.
White – labelling
Aby na własne oczy przekonać się, jak powszechna jest współpraca mniej lub bardziej anonimowych producentów i wielkich marek określana jako white-labelling, wystarczy wejść do pierwszego lepszego marketu. Wszystkie produkty w opakowaniach z nazwą sklepu -de facto- zostały stworzone przez niezależnego producenta. Obecnie praktycznie każda większa sieć sklepów oferuje szeroki wybór produktów swojej marki, mimo że to nie ona jest ich producentem. Jest natomiast całkiem prawdopodobne, że jej produkty znajdują się na sąsiedniej półce pod własną nazwą.
Warto wspomnieć, że choć początkowo white – labelling dotyczył tylko fizycznych produktów, wraz z postępującą digitalizacją naszego życia, praktyka ta stała się równie popularna w odniesieniu do produktów i usług cyfrowych, takich jak oprogramowanie, usługi z zakresu płatności online, obsługa kart kredytowych, etc.
Aktualnie w gronie firm korzystających z tego modelu działania znajdują się tak znane marki jak Google, Alibaba, Tesco, a w Polsce dostawcami usług z tego zakresu jest na przykład bank PKO SA, oferujący wygodne modele płatności sklepom internetowym.
White – label cena
W kontekście kosztów nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem informacja, że cena produktu white – label jest często relatywnie niewielka, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jedną z największych zalet takiego postępowania jest znaczna redukcja kosztów dla marki finalnie oferującej produkt nabywcom detalicznym. Outsourcing produkcji likwiduje konieczność stworzenia własnej, odrębnej infrastruktury i ponoszenie kosztów związanych z jej utrzymaniem. Dzięki współpracy z profesjonalnym producentem sprzedawca może zaoferować produkt naprawdę dobrej jakości za rozsądną cenę.